Vingrošana mazuļiem

Ir jānovērtē  kustību svarīgumu maziem bērniem: bez tām neviens bērns nevarētu pareizi attīstīties.

Vingrošana labvēlīgi ietekmē sirds un asinsvadu sistēmu, elpošanas un gremošanas funkcijas, pateicoties tām uzlabojas ādas audumu un orgānu barošana, bērnam normalizējas metabolisms.

Vingrināties var sākt, kad mazulim jau ir 4-6 nedēļas un viņš ir gatavs aktīvi darboties.

Pirmām vingrošanas reizēm pietiek  2-3 minūtes, vēlāk ilgumu pakāpeniski palielina. Ir svarīgi pareizi noteikt laiku vingrinājumiem. Piemēram, stunda pirms ēšanas vai pēc 1-1,5 stundas pēc ēšanas. Vingrošanas vieta var būt pārtinamais galdiņš.

Pirms nodarbībām ir jāizvēdina telpa. Gaisa temperatūrai telpā ir jābūt ne zemāk par  22°С, viengadīgajiem bērniem  - 20°С. Pieturiet mazuli ar rokām un pastāvīgi kontrolējiet viņa kustības. Nav jācenšas locīt mazuli uz visām pusēm, pārvarot viņa pretošanos. Mazulis pats radīs kam viņš ir gatavs.


Pirmie 2 mēneši

 


Izlikšana uz vēdera — reflektorais vingrinājums uz 15-20 sekundēm. Vienkārši apgrieziet mazuli uz vēdera.
 


Rāpošana. Pamatstāvoklis — bērns guļ uz vēdera, saliekot kājas. Piespiežot savas rokas pie galda, izveidojiet tādā veidā atbalstu, pieskarieties vienlaicīgi mazuļa abām pēdiņām. Atbildot uz to, viņš enerģiski atstumsies, iztaisnojot kājas un virzīsies uz priekšu.


Pēdu saliekšana un izlikšana. Mazulis guļ uz muguras. Turot mazuļa kājas apakšstilba apvidū, piespiediet ar savu īkšķi mazuļa pēdiņu. Reaģējot uz to, mazulis salieks pēdu. Pēc tam ar to pašu pirkstu pārvilciet ar piespiedienu pēdas ārējo pusi no mazā pirkstiņa  līdz papēdim. Mazulis reflektori iztaisno pirkstus.

 Staigāšana. Paņemot mazuli zem padusēm, paceliet viņu vertikālā stāvoklī ar seju vai ar muguru pie sevīm. Lai mazulis ar kājām pieskaras  galda paviršībai. Tāds kairinājums izraisa reflektoros soļus. «Vediet » bērnu, mazliet noliecot viņu uz priekšu.

 Vizināšana uz lielās piepūšamas bumbas. Uzlieciet mazuli ar vēderu uz bumbu, salieciet viņa kājas uz pusēm. Turot bērnu muguras apvidū, šūpojiet bumbu no vienas puses uz otru, priekšā — atpakaļ, pa apli.   


3 mēneši

 


Turpinot reflektorus vingrinājumus, pievienojam jaunus vingrinājumus.


Roku salikšana uz krūtīm. Uzlieciet mazuli uz muguru. Izšķiriet rokas uz pusēm. Pēc tam vediet tos kamēr tās sakrustosies krūšu apvidū un atpakaļ.

 Slidošie soļi. Mazulis guļ uz muguras. Apņemiet ar rokām viņa apakšstilbus. Pēc tam ar vieglu sapurināšanu iztaisnojam kāju, un, slīdot ar pēdu pa galda virsmu, salokam to. Dariet šo vingrinājumu uzmanīgi bez rāvieniem. Gadījumā, kad pasīva kāju iztaisnošana ir apgrūtināta, tad vienkārši var «čāpot» ar pēdām pa galdu.

Pagrieziens uz vēderu. Mazulis guļ jūsu priekšā uz muguras. Ielieciet kreisās rokas rādītājpirkstu mazuļa kreisajā delnā, ar pārējiem pirkstiem apņemiet viņa plaukstu. Ar labo roku turiet abas kājas apakšstilbu apvidū, pēc tam, iztaisnojot tos, pagrieziet mazuļa iegurni pa kreisi. Mazulim ir jāpagriež pats galva un vidukļa augšēja daļa tajā pašā pusē.  Pēc tam izvediet mazuļa  kreiso roku mazliet uz priekšu, un, skat, viņš jau guļ uz vēdera. Atgriezieties sākumstāvoklī un izdariet pagriezienu uz citu pusi.

Guļot uz vēdera, paceļam galvu un vidukli. Mazulim ir jāapņem jūsu roku īkšķi, ar pārējiem pirkstiem turiet mazuli. Tagad iztaisnojiet mazuļa rokas. Ar vieglām staipīšanas kustībām stimulējiet mazuli pacelt galvu un vidukļa augšējo daļu  augšā. Mazulis mazliet paceļas, bet ne līdz sēžamstāvoklim.

Boksējam. Mazulis guļ uz muguras, jūs pēc kārtas saliekat un iztaisnojat viņa rokas.

 


4-6 mēneši

 


Nodarbībai jāsākās ar iepriekšēja vingrinājumu kompleksa izpildi. Pēc tam pievienojam jaunus vingrinājumus.

Vienlaicīgi saliekam un iztaisnojam kājas. Mazulis guļ uz muguras. Saliekam vienlaicīgi mazuļa abas kājas, viegli piespiežot uz vēderiņu un izšķirot ceļgalus. Pēc tam lēni iztaisnojam tās.

Pievilkšanās. Paņemiet bērniņu zem padusēm un turiet vertikālajā stāvoklī ar seju vai ar muguru  pie sevīm. Balstoties ar pēdām uz cietu virsmu, mazulis it kā danco uz vietas. Sekojiet līdzi, lai mazulis nestāvētu uz pirkstiem,  ir jāaudzina pareiza balsta reakcija.  

Apļveida kustības ar rokām. Guļot uz muguras, mazulis turas pie roku īkšķiem. Mierīgi aizvediet mazuļa rokas uz pusēm, paceliet pie galviņas, pēc tam nolieciet uz priekšu un uzleju.  

 


6-9 mēneši

 

Paceļam iztaisnotas kājas. Noliecot mazuļa uz muguras, paceliet pēc kārtas viņa iztaisnotās kājas līdz vertikālajam stāvoklim un nolaidiet uzleju.

Staigājam uz rokām. Paceliet mazuli, turot viņu horizontāli galdam tā, lai viņš balstās uz iztaisnotajām rokām. Ar savu roku apņemiet abas kājas apakšstilbu apvidū, ar otru roku turiet mazuli zem vēderiņa. Šajā stāvoklī mazulis paceļ galvu un ej uz rokām uz priekšu.

 


10-12 mēneši

 


Izmantojiet iepriekšējos vingrinājumus, pievienojiet jaunus.

Guļot uz vēdera, paceļamies vertikālā stāvoklī. Ielieciet mazuļa rokās rinķīšus, aizvediet mazuļa rokas uz pusēm un augšā pie galvas līdz ausu līmenim. Mazulis paceļ galvu, nostājas uz ceļgaliem, pēc tam, balstoties uz vienu saliekto kāju, paceļas visā augumā.

Nolieces. Piespiediet pie sevīm stāvošā mazuļa muguru. Ar kreiso roku turiet viņa ceļgalus, bet ar labo roku — viņa vidukli. Stimulējiet mazuli noliekties, pēc tam iztaisnoties.

Pietupieni. Paņemiet mazuli aiz rokām un stimulējiet viņu pietupties.

Mācīšanās staigāt. Pagrieziet mazuli pie sevīm ar muguru un nolieciet viņu uz savam kājām. Turot viņu zem padusēm, piedāvājiet viņam pastaigāties.   

Katru vingrinājumu ir jāveic 5-6 reizes. Augot bērnam, nodarbības kļūst sarežģītākās, arī palielinās vingrošanas laiks. Slodze ir jāpalielina mierīgi. Ja mazulis ir noguris, tad ir jātaisa pārtraukums. Palīdziet bērnam!


Jebkuras Sportkid.lv informācijas pārpublicēšana bez rakstiskas atļaujas stingri aizliegta. Visas cenas norādītas EUR ar PVN 21% Copyright © 2011-2018